КОНЦЕПТУАЛІЗАЦІЯ МИСТЕЦЬКИХ ПРАКТИК У СИСТЕМІ КУЛЬТУРНИХ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКІВ

Автор(и)

  • Олена Володимирівна Спольська Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0000-0002-2397-2035
  • Юлія Василівна Небесна Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0009-0000-3188-5743
  • Катерина Володимирівна Панасюк Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0009-0008-6176-6962

DOI:

https://doi.org/10.32782/art-studies.2025-1-5

Ключові слова:

мистецькі практики, культурні практики, івент-менеджмент, трансформація мистецтва, культурна спадщина

Анотація

Стаття присвячена аналізу мистецьких практик у контексті ширших культурних практик, підкреслюючи їхній діалектичний взаємозв’язок, трансляційну функцію та вплив на формування цінностей і смислів у суспільстві. Основну увагу зосереджено на концептуальних підходах до розуміння культурних і мистецьких практик, запропонованих як західними, так і українськими дослідниками, зокрема Майклом Фрезе, Ольгою Копієвською, Анною Урсан та Гремом Салліваном. Розглянуто їхні дефініції, роль семантики соціокультурного габітусу, вплив технологій і соціальних процесів на еволюцію мистецтва. У статті також проаналізовано форми івентів та подій, що містять мистецькі елементи (концерти, виставки, квести, флешмоби, подкасти, фестивалі), а також їхню специфіку з погляду соціокультурного проектування, організації та впливу на аудиторію. Виокремлено ключові функції мистецьких фестивалів і презентовано інноваційні підходи до їхнього менеджменту. Авторка підкреслює роль мистецьких практик як інструменту збереження культурної спадщини, взаємодії між культурами та формування нових естетичних наративів у глобалізованому суспільстві. Дослідження зосереджене на аналізі й розумінні мистецьких практик у контексті культурних явищ, акцентуючи увагу на їхній сутності та взаємозв’язках. Особливу увагу приділено вивченню впливу мистецтва на формування культурного середовища, а також дослідженню того, як ці практики сприяють збагаченню культурного досвіду учасників і аудиторії. На тлі сучасних трансформацій у мистецтві та зростаючої актуальності культурних ініціатив важливо розкрити потенціал мистецьких виявів як засобу інтеграції, діалогу та креативної взаємодії. У межах дослідження висвітлюється не лише трансформаційний вплив мистецьких практик на культуру, але і їхній значний внесок у формування платформ для інтерпретації, обміну та співтворчості в сучасному культурному контексті. Стаття сприяє розширенню розуміння мистецьких практик як комплексного механізму виробництва смислів і цінностей, що впливає на культурну матрицю суспільства, і може бути корисною для дослідників, управлінців культури та митців.

Посилання

Berdal Mats. The New Wars Thesis Revisited. In Hew Strachan & Sibylle Scheipers (eds.), The changing character of war. New York: Oxford University Press. 2011. P. 109–133.

Concert. Brittanica. URL: https://www.britannica.com/art/concert (дата звернення: 15.11.2024).

Frese M. Cultural Practices, Norms, and Values. Journal of Cross-Cultural Psychology. SAGE‑Publications, 2015. Vol. 46. Issue 10. P. 1327–1330.

Зеленська Л. М. Менеджмент мистецьких фестивальних проектів: інноваційні підходи // Креативні індустрії в сучасному культурному просторі : збірник матеріалів міжнарод. наук.-практ. конференції. Київ, 26 травня 2016 року / Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв. Київ : НАКККіМ, 2016. С. 69–71.

Івановська Н. В., Шульгіна В. Д., Яковлев О. В. Соціальне проектування в мистецтві: теорія та практика : підручник. Київ : НАКККіМ, 2018. 196 с., 96.

Клековкін О. Theatrica. Лексикон : словник. Київ : Фенікс, 2012. 800 с.

Копієвська О. Р. Трансформаційні процеси в культурних практиках України: глобальний, глокальний контекст та локальні особливості (кінець ХХ –початок ХХІ ст.) : дис. на здоб. доктора наук, спеціальність 26.00.06 – прикладна культурологія. Київ : НАКККіМ, 2018. 487 с.

Небесна Ю. Трансформація мистецьких практик в процесі розвитку івент-проєктів : кваліф. робота на здоб. освіт. ступеня магістра : 026. Тернопіль, 2022. 46 с.

Рева Т. Мистецькі практики оперних театрів України в умовах правового режиму воєнного стану (на прикладі національної опери України, Одеської національної опери та Львівської національної опери) : кваліф. робота на здоб. освіт. ступеня магістра : 028. Київ, 2022.105 с.

Словник Merriam-Webster Dictionaty. URL: https: // https://www.merriam-webster.com/dictionary/podcast.

Тлумачний словник української мови. Київ : Видавництво «Аконіт», 2000. Том 2. С. 322.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-02-10