СТАРОЗАПОВІТНА КАРТИНА ВАВІЛОНА ЯК ПРООБРАЗ СИМВОЛУ ВАВІЛОНА ВЕЛИКОГО В АПОКАЛІПСИСІ ІОАННА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2307-1222.2023-55-4Ключові слова:
Вавілон, Вавілон Великий, символ, Об'явлення, Старий ЗаповітАнотація
Ця стаття присвячена аналізу двох взаємопов'язаних, не тільки номінально, але й образно, фігур Вавілону і Вавілону Великого, що зустрічаються в тексті Святого Письма. Мета аналізу – продемонструвати і текстуально довести, що символ Вавілону Великого, представлений автором новозавітної книги Об'явлення, ґрунтується на сюжеті і загальному образі буквального Вавілону як стародавнього, реально існуючого міста, описаного в Старому Заповіті. З цієї причини у вступі до власне аналізу коротко представлено біблійні, богословські та наукові підходи до стародавнього Вавілону як важливої частини змісту Старого Заповіту. Також розглядається символіка Вавілону Великого, разом з обговоренням його початкових характеристик. Метод, використаний для порівняння двох фігур, полягав у зіставленні окремих уривків із сімнадцятого та вісімнадцятого розділів книги Об'явлення з аналогічними уривками з книг єврейського Писання, а також у поясненні та коментуванні семантичної або лексичної подібності, яка в них присутня. Дві глави з Об'явлення розділені на візуальний опис символу Вавілону Великого, що міститься тільки в сімнадцятій главі, і опис суду над цією фігурою, що міститься у вісімнадцятій главі Книги Об'явлення. Переважна більшість загального опису Вавілону Великого дає великий матеріал для аналізу, оскільки наведені нижче уривки з Об'явлення Івана Богослова значною мірою містять відповідники в книгах Старого Заповіту. Матеріал для аналізу взято з сучасного польського перекладу Біблії видавництва Свідків Єгови "Переклад нового світу" 2018 року. Стаття містить низку текстових підтверджень того, що автор Апокаліпсиса, можливо, черпав натхнення з численних уривків єврейського Писання, що описують стародавній Вавілон, або використовував їх як копії, щоб представити символ Вавілону Великого у своїй книзі.
Посилання
Baker, H. D. (2012). The Neo-Babylonian Empire. A Companion to the Archaeology of the Ancient Near East, 1, 914-930.
BibleHub, Retrieved from: https://biblehub.com/commentaries/ellicott/jeremiah/51.htm (20.01.2023).
Graham, G. (2007). “Sin and Salvation”, in The Routledge Companion to Philosophy of Religion, Chad Meister and Paul Copan (eds), New York: Routledge, рр. 576–584.
MacGinnis, J. (1986). “Herodotus' Description of Babylon”. Bulletin of the Institute of Classical Studies. 33: 67—86.
Van de Mieroop, M. (2007). A History of the Ancient Near East, ca. 3000–323 BC, Blackwell History of the Ancient World (2nd ed.), Malden: Blackwell.
Wnikliwe poznawanie Pism [Insight on the Scriptures]. (2006). Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania.