РЕЛІГІЙНА ТВОРЧІСТЬ ПОДОЛЯН В 1920-Х РР.

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.2518/2307-7778.19.2.13

Ключові слова:

релігійна творчість, духовні традиції, антирелігійна пропаганда, оповідання та легенди містичного характеру, релігійні чудеса.

Анотація

Мета дослідження – розкрити характер усної народної творчості релігійного характеру на Поділлі в 1920-х рр., особливості релігійного руху, ставлення радянської влади до поширення різноманітних оповідань, легенд, переказів духовного та моралістичного змісту на території краю в зазначений період. Наукова новизна полягає у тому,що на основі використаних матеріалів, архівних документів, переказів старожилів вдалося з’ясувати характер релігійних оповідань та способи поширення їх на території краю. Виділити два напрямки релігійної творчості: поширення відомостей про так звані «чудеса» та сімейно- побутові оповідання, подібність та відмінність між ними. Саме останні мало досліджувались в українській історіографії. Методологія дослідження базується на принципах історизму, об’єктивності, системності, соціального підходу, а також на використанні загальнонаукових (описання, пояснення, аналізу та синтезу) та спеціально-історичних (історико-порівняльний, історико-типологічний, конкретно-соціологічний) методів. Також для автор застосовував географічний метод дослідження. Висновки. Піднесення релігійної активності зумовлене рядом факторів, зокрема антирелігійною пропагандою, розгорнутою органами влади, переслідуванням священників, ченців, церковних людей, поширенням відомостей про різноманітні чудеса на території Поділля та всієї України. Народна творчість стала своєрідною реакцією на складні духовно-політичні процеси 1920-х років, до певної міри протидією утвердженню комуністичної ідеології. Подоляни прагнули зберегти свої духовні та моральні традиції, світобачення, віру в Бога, уявлення про справедливість, суд, покарання. Також автор статті торкається проблеми морально-психологічних стосунків даного періоду, вказує на шляхи поширення оповідань, їх значення як в сімейних-побутових стосунках, так і в збереженні релігійної традиції на території Подільського краю.

Посилання

Галамай, О. (2002). Релігійні чудеса на Вінниччині. Вінниччина: історія і сучасність: до 70-річчя створення Вінницької області: матеріали обласної історико-краєзнавчої конференції

Вінниччина очима молодих істориків (сс. 50–53). Вінниця.

Державний архів Вінницької області.

Дяків, В. (2010). Прояви народної релігійності українців в умовах більшовицької окупації

початку 1920-х років. Вісник Львівського університету. Серія: Філологія. Випуск 43. С. 169–180.

Левченко, М. (1927). Як утворилася легенда про нове чудо в Лаврі. Етнографічний вісник, 4. С. 120–125

Никанор, Д. (1925). Про чудеса на Україні року 1923-го. Етнографічний вісник,1. С. 50–61.

Пчілка, О. (1925). Українські легенди останнього часу. Етнографічний вісник,1. С. 41–49

Рожко, В. (2002). Чудотворні ікони Волині й Полісся: історико-краєзнавчий нарис. Луцьк, 352 с.

Слободянюк, Є.П. (1991) Релігійність українського селянства у 20-х рр.: тези Десятої

Вінницької обласної історико-краєзнавчої конференції ВДПУ імені М. Островського (с. 106). Вінниця.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-04