«НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ» ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ПРИВАТНОГО СЕКТОРУ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ У ВЕРЕСНІ 1939–1941 РР.

Автор(и)

  • Леонід Кравчук

Ключові слова:

Тернопільщина, комуністична ідеологія, промисловість, приватний сектор.

Анотація

У статті розкрито природу комуністичної ідеології, яка виражалася у запровадженні радянського способу життя шляхом радянізації на тимчасово окупованих територіях Західної України упродовж вересня 1939 – червня 1941 рр., тобто, напередодні німецько-радянського зіткнення. Так, трансформаційні процеси нової радянської влади проходили під пильним контролем і керівництвом партійних функціонерів на території Тернопільської області, мета яких була спрямована на включення території області у єдиний господарський комплекс УРСР у складі СРСР. Населення області позбавлялося приватної власності, права вільного вибору господарської діяльності, участі у політичних партіях та громадських організаціях, національно-культурного і духовного самовизначення. Такі дії радянської влади на окупованих територіях населення зустріло насторожено, а з часом почало чинити опір. Будучи готовим завчасно до спровокованого розвитку подій на території області, радянська влада запроваджує рeпресії проти корінного населення, грубо порушуючи демократичні права і свободи людини.

Посилання

Возз’єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною / За заг. ред. Сливки Ю. Ю. К.: Наукова думка, 1989. 482 с.

Друга світова війна в історичній пам’яті України. За матеріалами Українського інституту національної пам’яті / Відп. ред. Ігор Юхновський. Київ-Ніжин: Видав. ПП Лисенко Н.М., 2010. 247 с.

Ярош Б. О. Тоталітарний режим на західноукраїнських землях. 30-ті – 50-ті роки ХХ століття (історико-політологічний аспект). Луцьк: Надстир’я, 1995. 175 с.

Державний архів Тернопільської області (далі – Держархів Тернопільської обл.). Ф. П-1. Оп. 1. Спр. 6.

Держархів Тернопільської обл. Ф. Р-8. Оп. 1. Спр. 426.

Там само. Спр. 535. 7. Там само. Ф. Р-9. Оп. 1. Спр. 105.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-06