СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК МАРІЙСЬКИХ ТОВАРИСТВ (ДРУЖИН) У СТРУКТУРІ УГКЦ: МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ

Автор(и)

  • Ярослав Стоцький

Ключові слова:

Марійське товариство, Марійські дружини, духовний провідник, членкині, діяльність, розвиток.

Анотація

У статті досліджено утворення і генезис Марійських товариств в українських землях у греко- католицькому лоні, починаючи із початку 1600-х рр. і – до нашого часу на підставі відповідного бреве Папи Павла V на прохання греко-католицького митрополита Йосифа Велямина Рутського з метою глибшої побожності віруючих до Богородиці і, загалом, до релігійного життя і практик у кожній парафії. Висвітлюється різнобічна діяльність цього припарафіяльного (церковного) товариства, яке проводило харитативні акції, допомагало лікарням, сиротинцям, школам, організовувало для віруючих реколекції, видавало просвітницьку релігійну літературу і часописи, розвивало серед жіноцтва і молоді справжню духовність, милосердя до ближнього та відданість Українській Греко-Католицькій Церкві із одночасним відкритим декларуванням своєї українськості, патріотичності, піднімаючи в українському суспільстві національний дух. На прикладі Марійського товариства (дружин) та різних його гуртків у Бучачі під духовною опікою отців-василіян Бучацького монастиря ЧСВВ, детально розкрито широку полівекторну діяльність членів цього марійського руху, його становлення, розквіт, занепад і новітнє відродження, що є загалом характерним для руху у XVII–XXI ст. в Україні. Окрім того, досліджено процес відродження і становлення Марійських дружин на сучасному етапі, який розпочався на початку 1990-х рр. у греко-католицьких парафіях в Україні. Також висвітлено, у статистичному контексті, мережу, кількість осередків і членів Марійських дружин у греко- католицьких архиєпархіях, єпархіях і екзархатах як в Україні, так і в світі станом за 2015 р., що сприяє баченню цілісної картини розвитку і становищу марійського руху.

Посилання

Нова доба. 2007. № 51(8257). 14 грудня.

Назарко І., ЧСВВ. Марійські Дружини в Бучачі // Бучач і Бучаччина. Історико-мемуарний збірник: НТШ. Український архів. Нью-Йорк-Лондон-Париж-Сидней-Торонто: Друк. Укр. Видав. Сп., 1972. Т. ХХVІІ. С. 232–235.

Лукань Р. З наших Марійських традицій // Вісник Марійських Товариств. Л., 1938. Ч. 7–8. С. 12–13.

Лукань Р. Марійські Дружини на українських землях у ХVІІ–ХІХ стол. // Вісник Марійських Товариств. Л., 1936. Ч. 2. С. 18.

Нова доба. 1999. №36 (7827). 10 вересня.

Стоцький Я. Бучацький монастир отців Василіян: на службі Богові й Україні. До 300-ліття заснування: монографія. Жовква: Місіонер, 2011. 216 с.

Інтерв’ю автора (Я. Стоцького) з Ольгою Рудою від 21 грудня 2009 р. м. Бучач.

Нова доба. 2007. №24 (8230). 15 червня. 9. Інтерв’ю автора (Я. Стоцького) з о. Василем Броною від 1 березня 2018 р. м. Тернопіль-смт. В. Березовиця.

Статистичні дані із статистичного опитування про стан душпастирського служіння в УГКЦ за 2015 р. в рамках стратегії: «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом» / проведено робочою групою із впровадження стратегії «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом», яка функціонує при Верховному Архиєпископі УГКЦ // Опрацювання Відділу статистики Патріаршої Курії УГКЦ.

Дані на підставі опитування, яке проводив у листопаді 2016 року о. Василь Брона, координатор Марійських дружин у Тернопільсько-Зборівській архиєпархії.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-08