ДІЄСЛОВО В СИСТЕМІ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2307-1222.2024-58-3Ключові слова:
англійська мова, дієслово, емергентність, система мови, структура, текст, функція.Анотація
У статті розглянуто теоретичні основи розробки системної моделі англійського дієслова на підґрунті сучасних принципів системного аналізу та функційної граматики. Визначення системи мови як структурно-функційної єдності відкриває нові перспективи для дослідження мовних одиниць, зокрема дієслів, у контексті їх функціонування. Актуальність теми зумовлена потребою в інтеграції структурних та функційних аспектів у вивченні мови, що забезпечує глибше розуміння потенціалу значення та його реалізації. Представлено сучасне трактування системи у науці. Екстрапольовано загальнонауковий системний підхід до розуміння системи мови. Проаналізовано поняття мовної системи від класичного структуралізму Фердинанда де Соссюра до сучасних концепцій функційної та когнітивної лінгвістики (М.А.К. Геллідей, Р. Ленекер та ін.). Обґрунтовано необхідність врахування таких системних принципів, як взаємозв’язок елементів, багатоплановість, багатовимірність, ієрархічність та динамічність. Розглянуто різні підходи до аналізу дієслова, зокрема через призму когнітивної лінгвістики та теорії конструкцій. Наголошено на важливості інтеграції контекстуальних чинників у системний підхід до мови, що дозволяє створити комплексну модель дієслова з відображенням його функціонування. Модель включає аналіз лексико-семантичних, граматичних, прагматичних та дискурсних характеристик дієслова. Висвітлюється принцип емергентності, що визначає нові властивості системи, які виникають із взаємодії її елементів між собою та з середовищем. Пропонований холістичний підхід до англійського дієслова уможливлює розробку методології моделювання ментального портрету дієслова англійської мови як фіксованого в часі та просторі динамічного конструкту, що відображає потенціал значення англійського дієслова та визначає механізми його реалізації та актуалізації. Оскільки в теоретичну основу моделі закладне сучасне трактування системи мови, яке суголосне з трактуванням системи в теорії інформації, результати заявленого дієслівного моделювання матимуть прикладне значення для систем обробки мовної інформації.
Посилання
Halliday M.A.K., Matthiessen C. Halliday’s Introduction to Functional Grammar (4th ed.). Oxon : Routledge, 2014. 808 p.
Langacker R.W. Nominal Structure in Cognitive Grammar. The Lublin Lectures. Lublin : Maria Curie-Sklodowska University Press, 2016. 188 p.
Goldberg A.E. Explain me this: Creativity, Competition, and the Partial Productivity of Constructions. Princeton / Oxford : Princeton University Press, 2019. 195 p.
Сосюр Ф. де. Курс загальної лінгвістики / перекл. з франц. А. Корнійчук, Т. Тищенко. Київ : Основи, 1998. 324 c.
Просяник О.П. Наукова концепція Ф. де Соссюра: досвід реінтерпретації : дис. … докт. філол. наук : 10.02.15. Київ, 2018. 515 с.
Bertalanffy L. von, General System Theory – A Critical Review. General Systems. 1962. Vol. VII. P. 1–20.
Вибрані наукові праці академіка В.І. Вернадського. Т. 8 : Праці з історії, філософії та організації науки / ред. Б.Є. Патон, Б.А. Маліцький ; уклад. А.С. Литвинко. Київ : Фенікс, 2012. 658 с.
Chomsky N. Language and Mind (3rd ed.). Cambridge University Press, 2006. 206 p.
Leech G. Principles of Pragmatics. London : Routledge, 1983. 284 p.
Skyttner L. General Systems Theory: An Introduction. Macmillan Press, 1996. 290 p.
WorNet: An Electronic Lexical Database / ed. by C. Fellbaum. The MIT Press, 1998. 423 p.
Mufwene S.S. The Emergence of Complexity in Language: An Evolutionary Perspective. Complexity Perspectives on Language, Communication and Society. Understanding Complex Systems / ed. by À. Massip-Bonet, A. Bastardas-Boada. Berlin, Heidelberg : Springer, 2013. P. 197–218.
Auer P., Pfänder S. Constructions: Emerging and Emergent. Berlin, Boston : Walter de Gruyter, 2011. 331 p.
WorNet Search – 3.1. URL: http://wordnetweb.princeton.edu/perl/webwn.
Cambridge Dictionary. URL: https://dictionary.cambridge.org/.
Evans V., Bergen B.K., Zinken J. The cognitive linguistics enterprise: an overview. The Cognitive Linguistics Reader / ed. by V. Evans, J. Zinken. London : Equinox, 2007. P. 263–266.
Evans V., Green M. Cognitive Linguistics: An Introduction. Edinburgh : Edinburgh University Press, 2006. 830 p.
Ingarden R. The Cognition of the Literary Work of Art. Evanston : Northwestern University Press, 1973. 436 p.
Firth J.R. Papers in Linguistics, 1934–1951. Oxford University Press, 1957. XII, 233 p.