ЖАНРОВО-СТИЛЬОВА СВОЄРІДНІСТЬ ЗБІРКИ КОРОТКОЇ ПРОЗИ ІДИ ФІНК «САД ВІДПЛИВАЄ»
DOI:
https://doi.org/10.32782/2307-1222.2024-58-26Ключові слова:
автобіографізм, «відтинки часу», Голокост, жанр, коротка проза, травматичний досвід, часопростір.Анотація
У статті досліджується коротка проза ізраїльської письменниці Іди Фінк зі збірки «Сад відпливає» з погляду її жанрово-стильових особливостей. До уваги береться факт приналежності письменниці до першого покоління літераторів, які в художній формі осмислювали трагедію Голокосту, самі були його свідками та жертвами, носіями травматичного досвіду, що мало великий вплив на тематику, головні мотиви і стиль творів. Здійснено цілісний аналіз структури збірки, внаслідок якого виділено три групи короткої прози за хронологічним принципом зображення трагедії геноциду єврейського народу в час Другої світової війни, а саме: твори про довоєнні події та початок окупації, твори про масові вбивства євреїв або катастрофу, твори про повоєнні події. Обґрунтовано умовність такої класифікації, оскільки кожен окремий твір, віднесений до певної групи, містить у собі цілий комплекс різних мотивів, ідей, фактів, деталей, зміщення чи поєднання різних часових пластів. Показано, що приналежність до тієї чи іншої тематично-часової групи не завжди визначає місце твору в структурі цілої збірки, тобто авторка як укладачка не завжди дотримується хронології Голокосту, перемішуючи спогади про довоєнне мирне життя та твори повоєнної тематики задля поглиблення загальної картини трагедії. Закцентовано на головній особливості письма Іди Фінк, що полягає у створенні власної художньої концепції «відтинків часу», яка є одночасно і засобом змалювання картини катастрофи, і самодостатнім образом трагічного досвіду її народу та власного життя. Серед жанрового різноманіття збірки виділено та проаналізовано автобіографічні та біографічні оповідання, оповідання з ознаками трактату, новели про акції та безсюжетні новели.
Посилання
Дронь А. Літературознавець Бартоломій Крупа про творчість Іди Фінк. Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. URL: https://starylev.com.ua/blogs/literaturoznavec-bartolomiy-krupa-pro-tvorcist-idy-fink.
Федорів Т. Місто та люди Іди Фінк. Culture.pl. 28.09.2017. URL: https://culture.pl/ua/stattia/misto-ta-l%D1%96udy-idy-fink.
Степаненко О., Федорів Т., Римська Н. Іда Фінк: читати, аби розуміти. Збруч. 24.05.2021. URL: https://zbruc.eu/node/105408.
Міхеєва А.В. Травма Голокосту, часосприйняття та поетика темпоральності у збірці «Автобіографічні нотатки» й романі «Подорож» Іди Фінк. Наукові записки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Серія «Літературознавство». Т. 3. Київ : НаУКМА, 2022. С. 100–107.
Фінк І. Сад відпливає. Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. 320 с. С. 197.
Портников В. Іда Фінк. Недочитана книга. Нова Польща. 18.01.2021. URL: https://novapolshcha.pl/article/ida-fink-nedochitana-kniga/.