ПЕТРИКІВСЬКИЙ НАРОДНИЙ РОЗПИС: ШЛЯХ ДО ВИЗНАННЯ (КІНЕЦЬ ХVIII – ПОЧАТОК XX СТ.)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.2518/2307-7778.19.1.1

Ключові слова:

українське декоративно-прикладне мистецтво, Петриківка, феномен народного розпису, генезис декоративного розпису, історичні чинники, етапи розвитку.

Анотація

Мета дослідження – дослідити умови виникнення, становлення і розвитку феномену петриківського декоративного розпису, окресливши історичні етапи генезису у визначених часових межах. Методологія дослідження ґрунтується на комплексному застосуванні загальнонаукових методів, в тому числі аналізу та синтезу, та історичних методів, зокрема історико-генетичного, історико-порівняльного, історико-типологічного та історико-системного. Такий підхід до розв’язання означеної у меті проблеми дає можливість вивчення виникнення, формування та розвитку петриківського декоративного розвитку у хронологічній послідовності; шляхом порівняння встановити схожість та відмінність видів декоративного розпису в Україні, систематизувати отримані результати наукового пошуку. Наукова новизна полягає у тому, що вперше означено основні етапи розвитку на виокремленому відрізку часу та історія виникнення розпису як невід’ємної складової українського декоративно-прикладного мистецтва. Відзначено фундаментальність національної основи та самобутність, унікальність петриківського декоративного розпису, провідну роль мистецтва у закладенні генетичної пам’яті щодо своїх витоків у триєдиності нашої давнини, сучасності та майбутнього, зумовлене конкретними історичними чинниками. Встановлено та обґрунтовано основні фактори – соціальні та економічні, – які зумовили всебічний підйом феномену петриківського розпису на теренах України. На основі документальних джерел простежено генезис декоративного петриківського розпису (у зазначених межах), починаючи від виокремлення його як частини декоративно-прикладного мистецтва. Розкрито особливу роль академіка Дмитра Івановича Яворницького у відкритті народного розпису, що спонукало значну зацікавленість й активні дослідження цього феномену серед мистецтвознавців та у науковому середовищі. Висновки. Поява, існування та збереження різнопланових документальних джерел на означеному в дослідженні відрізку часу дало можливість об’єктивно прослідкувати і проаналізувати генезис та визначити основні фактори впливу, які зумовили всебічний підйом феномену петриківського народного декоративного розпису. Завдяки застосованій методології означено початкові етапи його шляху до світового визнання і визначено завдання завершення періодизації розвитку петриківського розпису, що, маючи тяглість поступу, не тільки не зберігає, а, слідуючи історичним традиціям, відкриває для сучасників нові можливості та форми.

Посилання

Антонович, Є. А., Захарчук-Чугай Р. В. (2018). Українське народне декоративне прикладне мистецтво: Підручник. Київ: Знання, 342 с.

Бабенко, В. А. (1905). Этнографический очерк народного быта Екатеринославского края. Екатеринослав: Типография Губернского Земства, 142 с.

Бажан, М. П. (голов. ред.). (1970) Мистецтво другої половини ХІХ – ХХ століття. В шести томах. Т. ІV, кн 2. Київ. Жовтень, 436 с.

Волков, Ф. К. (1878). Отличительные черты южно-русской народной орнаментики. Труды Третьего Археологического Съезда в России, бывшего в Киеве в августе 1874. Киев, (Т.2).

Гарькава, Т. (2017) Петриківський декоративний розпис: Підручник. Наук. ред. Є. А. Антонович. Дніпро: Ліра, 220 с.

Данченко, О. С. (1982) Народні майстри. Київ. Рад. школа, 128 с.

Лісний, І. Історія петриківського розпису URL: https://petrykivka.dp.ua/history (дата звернення: 17. 01. 2019).

Матафонов, В. С. (1988). Евгения Константиновна Эвенбах. Ленинград. Художник РСФСР, 181 с.

Моздир, М., Федорук, О. (1999). Стінопис. Українці: історико-етнографічна монографія у двох книгах. Опішне: Українське народознавство, 544 с.

Тронько, П. Т. (гол. редкол.). (1969). Історія міст і сіл Української РСР: в 26 т. Дніпропетровська обл. Київ. Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 958 с.

Яворницкий, Д. И. (1904). Дорожные заметки. Вестник Екатеринославского земства.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-05