ВПЛИВ ФІСКАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ НА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ ГАЛИЧИНИ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. (ІСТОРІОГРАФІЯ ПРОБЛЕМИ)
DOI:
https://doi.org/10.2518/2307-7778.19.1.4Ключові слова:
Галичина, Австро-Угорщина, Австрійська імперія, податки, повинності, історіографія.Анотація
Мета дослідження – дослідити стан розробки в вітчизняній та іноземній історичній науці проблеми впливу фіскальної політики на соціально-економічне становище Галичини в складі Австро-Угорщини. Методологія дослідження базується на принципах науковості, об’єктивності й історизму. У дослідженні були використані такі загальноісторичні методи, як історико-генетичний, історико-порівняльний та системно- структурний. Наукова новизна полягає у тому, що вперше в українській історичній науці зроблена спроба виявити і дослідити основні напрямки, течії та закономірності розвитку історіографії проблеми впливу фіскальної політики на соціально-економічне становище Галичини в складі Австро-Угорщини. Висновки. Організаційні та функціональні оцінки сільського господарства в Україні були і є пріоритетними напрямами науково-історичних досліджень, а історіографія ХІХ – початку ХХ ст. має десятки монографічних і дисертаційних праць, сотні статей. Більшість з них присвячена соціально-економічним відносинам в українському селі від давніх часів і до сьогодення, аграрним перетворенням, соціальним рухам. Метою дослідників було показати надважкий економічний стан селянства у цей час і поступові позитивні зрушення в їх житті в новітню добу. Щодо економічного становища селянства особливо в добу існування кріпосної системи вживались такі термін, як гноблення, закабалення українських селян поміщиками та органами влади. Науковці лише побіжно звертали увагу на засоби, які влада використовувала для здійснення гноблення, закабалення, експлуатації. Одним із таких засобів була податкова політика, згадка про яку в історіографії історії українського селянства була переважно констатуючого характеру.
Посилання
Бойко, І. Д. (1963). Селянство України в другій половині XVI – першій половині XVII ст. Львів: Вид-во АН УРСР, 327 с.
Герасименко, М. (1959). Аграрні відносини в Галичині в період кризи панщинного господарства. Київ: Вид-во АН УРСР, 254 с.
Зашкільняк, Л. О., Крикун, М. Г. (2002). Історія Польщі: Від найдавніших часів до наших днів. Львів: Львівський національний університет ім. І. Франка, 752 с.
Ковальчак, Г. І. (1988). Економічний розвиток західноукраїнських земель. К.: Наукова думка, 251 с.
Компанієць, І. І. (1960). Становище і боротьба трудящих мас Галичини, Буковини та Закарпаття на початку XX ст. (1900–1919 роки). К.: Вид-во АН УРСР, 372 с.
Коріненко, П. С., Терещенко, В. Д., Старка, В. В., Киданюк А. В. (2016) Податки і повинності в галицькому селі (кінець ХVІІІ – середина ХХ ст.). Тернопіль: [б. в.], 200 с.
Красівський, О. Я. (2000). Галичина у першій чверті XX ст.: проблеми польсько-українських стосунків. Львів: Видавництво ЛФУАДУ, 414 с.
Осечинський, В. К. (1954). Галичина під гнітом Австро-Угорщини в епоху імперіалізму Л.: Книжково-журнальне видавництво, 186 с.
Осечинський, В. (1956). Колоніальне становище Галичини у складі Австро-Угорщини. Наукові записки Львівського університету. Серія історична, вип. 6. С. 62-63.
Смолій, В.А. (ред.). (2006). Історія українського селянства. (Нариси в 2-х томах., Т.1). Київ: Наукова думка, 620 с.
Соколовська, А. М. (2004). Податкова система держави: теорія і практика становлення. Київ: Знання прес, 454 с.
Стеблій, Ф. І. (1961). Боротьба селян Східної Галичини проти феодального гніту в першій половині XIX ст. Київ: Наукова думка, 301 с.
Ярошенко, Ф. О., Павленко, В. В., & Павленко, В. П. (2012). Історія податків та оподаткування в Україні. Київ: ДП «Вид. дім «Персонал», 416 с.
Bez autora (1832). Katechizm poddanych Galicyjskich o prawach I powinnoscich ich wzgledem Rzadu, Dworu siebie, бм., 179 s.
Kieniewicz, S. (1951). Ruch chlopski w Galicji w 1846 roku. Wrociaw, 341с.
Rozdolski, R. (1962). Stosunki poddaccze w bylej Galicji. (w 2 t., T. 1.). Warszawa, 406 s.