ПЕТРО САВАРИН: БУДІВНИЧИЙ ПОВОЄННОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ В КАНАДІ
Ключові слова:
мультикультуралізм, діаспора, українська ідентичність, Альберта, Канада.Анотація
Петро Саварин народився 17 вересня 1926 р. в селі Зубрець, біля Бучача, в Тернопільській області Західної України. Він зробив унікальний і великий внесок у розвиток української громади в Канаді упродовж більше шести десятиліть. Юрист за фахом, П. Саварин, відомий як будівничий установ і провідна фігура в українських політичних і освітніх організаціях, фондах, проектах та ініціативах. Його спадщина практично не має прецедентів і гідна наукової оцінки. На часі звернути увагу на його досягнення і розглянути їх в рамках 125-річчя українського поселення в Канаді і 150-річчя канадської конфедерації. Це особливо вірно, позаяк Петро Саварин зумів стати зразком сучасного українського канадця, сприяв величезному внеску в розвиток двох своїх батьківщин – Канади, яка прийняла його, та рідної України. Важливо відзначити, що спостерігається зростаючий інтерес в Україні до кар’єри Петра Саварина. Хіба це неважко бути відданим патріотом двох країн – Канади і України? Чи є якісь суперечності та протиріччя, які потрібно подолати, щоб досягти успішного синтезу? Ці та інші питання будуть розглянуті у статті.
Посилання
Бойко А. В погоне за голосами на выборах канадский премьер заразился украинским национализмом // Комсомольская правда. 2016. 20 апреля.
Куренкова О., О. Коваль. Українці – важлива складова канадської мозаїки // День. 2016. 15 липня.
Курсам українознавства ім. Івана Франка – 60 років! // Українські вісті. 2016. 27 жовтня – 9 листопада. С. 8.
Лавров думає, що політику Канади формує українська діаспора // Газета по-українськи. 2016. 26 січня.
Полковський В. Петро Саварин – будівничий українського життя в Канаді // Українська діаспора: Проблеми дослідження: Шоста міжнародна наукова конференція. 3 грудня 2016. Торонто. URL: http:naub.org.ua/?p=659. (дата звернення 01.02.2017).
Полковський В. Рецензія на кн.: Саварин П. З собою взяли Україну: від Тернопілля до Альберти // Матеріали першої конференції з канадських студій, 26–28 лютого 2010 р. Чернівці: Чернівецький національний університет, 2011.
Саварин П. Двомовні садочки та українсько-англійські школи в Едмонтоні // Західно-канадський збірник. Едмонтон: Наукове товариство ім. Шевченка. Осередок на Західній Канаді, 1975. Частина 2. С. 280–286.
Саварин П. З собою взяли Україну: від Тернопілля до Альберти. К.: КВІЦ, 2007. 524 с.
Саварин П. Методи збереження української національної субстанції і розвиток культурно-суспільного життя українців у країнах їхнього поселення // Другий Світовий Конгрес вільних Українців. Торонто; Нью-Йорк; Лондон, 1986. 179.
Саварин П. Слово на 110-літті НТШ в Нью-Йорку: Українська наука – проблеми праці і співпраці (Кілька думок науковцям) // П’ятий світовий конгрес вільних українців. Торонто; Нью-Йорк; Лондон, 1993. С. 394.
Саварин П. Українці в англомовних державах і Україна (Думки на порозі 1000-ліття Хрещення України) // П’ятий світовий конгрес Вільних українців. Торонто; Нью-Йорк; Лондон, 1993. С. 379.
Слабошпицький М. Добре, що він у нас є // Літературна Україна. 2010. 25 лютого.
Distinguished Edmontonians recognized with Queen’s medal: Alberta leaders from Edmonton and area were honored today with the Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal in recognition of their outstanding service and citizenship»// Edmonton Journal. 2012. July 09.
Lupul Manoly R. The Politics of Multiculturalism: A Ukrainian-Canadian Memoir. Edmonton-Toronto: Canadian Institute of Ukrainian Studies Press, 2005. 508 p.
Petro (Peter) Savaryn: A Pillar of the Post-War Ukrainian Community in Canada. «Ukrainian Canadians’ Contribution to Canada: Beyond the Founding Story»: A symposium exploring new dimensions to the Ukrainian Canadian narrative. Winnipeg. 2016. November 18–19.
Ukrainian- Canadian community seeks to raise $20-million for arts // Globe and Mail. 2015. September 18.